Hei, du må oppdatere nettleseren din for å kunne besøke oss.

Begrenset tilgang til Azactam (aztreonam)

Publisert 20.07.2026
Legemiddelpakning Azactam

Foto: NSAS

Leverandøren av Azactam, Laboratoires DELBERT, har meldt om svikt i forsyningen. Mangelen skyldes produksjonsproblemer ved et nytt produksjonsanlegg. Pakninger som allerede er distribuert, har korrekt kvalitet.

Forsyningssvikten har pågått en god stund, og påvirker tilgangen til aztreonam i hele Europa. Enkelte land opplever allerede mangel, mens andre forventes å bli berørt i nær fremtid. Det er ikke kjent når nye leveranser vil være tilgjengelig, og situasjonen kan vedvare i lang tid. Norge mottar et begrenset antall pakninger sommeren 2026, og nye leveranser kommer ikke før produksjonsproblemene er løst og forsyningssituasjonen er stabilisert. 

Aztreonam er et viktig antibiotikum i kombinasjonsbehandling av infeksjoner forårsaket av multiresistente bakterier. Mangel på Azactam har ført til økt etterspørsel etter Emblaveo (aztreonam+avibaktam), og det er meldt om begrenset tilgang høsten 2026, blant annet i Danmark.

For å sikre effektiv behandling til pasienter med infeksjoner forårsaket av multiresistente bakterier, må aztreonam forbeholdes situasjoner der midlet er nødvendig, og der alternative behandlingsmuligheter er utilstrekkelige.